Programátor pamätí PROM

Programator

Pri stavbe replík 8-bitových počítačov sa veľmi často stretneme s potrebou naprogramovať pamäte typu PROM, ktoré sa používali ako rôzne špecializované adresné dekodéry alebo ako špeciálne logické členy. V našich zemepisných šírkach boli PROM-ky veľmi obľúbené, nájdeme ich v takmer každom mikropočítači domácej proveniencie z tej doby. Vo svete boli veľmi rýchlo nahradené PAL/GAL obvodmi, ktoré však v tej dobe u nás neboli dostupné a tak sa PROM pamäte na tieto účely veselo používali aj naďalej. A keďže sa u nás vyrábali tri základné typy – MH74188 (32×8 bitov), MH74S287 (256×4 bity) a MH74S571 (512×4 bity), rozhodol som sa postaviť programátor práve pre tieto tri typy pamätí.

Pokračovať v čítaní: Programátor pamätí PROM

MISTRUM III. – stavba repliky

Keďže sa stavbou a sfunkčnením prototypu potvrdilo, že konštrukcia je skutočne v poriadku, padlo rozhodnutie dať vyrobiť ďalšiu várku dosiek plošných spojov s niekoľkými drobnými úpravami. Na samotnom zapojení sa nezmenilo nič, upravil som len troška napájacie rozvody (širšie spoje hlavného aj sekundárnych napájacích ciest a odmaskovanie hlavných napájacích vetiev, ich pocínovaním vo výrobe sa mierne zvýšil aj ich prierez a tým pádom aj zatažiteľnosť) a doplnil nejaké chýbajúce popisky. Veľmi rýchlo sa pozbieralo dosť ďalších záujemcov o stavbu repliky a tak som zadal do výroby 20 kusovú várku upravených plošných spojov. O dva týždne dosky z Číny dorazili, takže som ich vybalil, prebalil a rozoslal. Našťastie aj mne sa ušla jedna doska, a tak si ju poďme osadiť.

Pokračovať v čítaní: MISTRUM III. – stavba repliky

Replika mikropočítača MISTRUM II. – prototyp repliky

Konštrukcia mikropočítača MISTRUM ma zaujala už v dobe, keď bola v Amatérskom Rádiu zverejnená, avšak keďže v tej dobe som bol práve na Základnej vojenskej službe v Kutnej Hore, tak sa na neho nejako zabudlo. Po návrate z vojenčiny som si u nás v Košiciach v obchodnom dome Dargov za socialistických 4.999,- Kčs kúpil Didaktik Gama a tým pádom celý MISTRUM pre mňa stratil význam.

Pokračovať v čítaní: Replika mikropočítača MISTRUM II. – prototyp repliky